Biyografi

/Biyografi
Biyografi 2017-08-12T16:36:53+00:00

Biyografi

11 Ocak 1970 Tarihinde, İstanbul Beşiktaş’ta hayata merhaba dedi. Özel Dost Koleji’ndeki ilköğreniminin ardından İsviçre’nin Cenevre kenti yakınlarında bulunan ” College Du Leman “ da orta ve lise tahsilini tamamladı. Ardından, üniversite tahsiline Boston New Hampshire College’da başladı. İçindeki müzik tutkusunu daha fazla bastıramayıp 2.5 senelik üniversite tahsilini yarıda bırakarak Türkiye’ye döndü.Yurt dışında çeşitli ülkelerde geçirdiği uzun yıllar, tüm yaşamıyla beraber müziğine de yansıdı. Aldığı tüm bu eğitimle birlikte çocukluk yıllarından beri içinde duyduğu müzik tutkusunun ışığında, profosyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda; Onno Tunç, Selçuk Başar, Uğur Başar ve Garo Mafyan gibi ülkemizin en ileri gelen müzik adamlarının yanında başladı (1989). Öyle ki, Cenevre’deki orta okul ve lise yıllarında okul DJ’liği ile başlayan bu müzik aşkı İstanbul Gelişim Stüdyosu’na adım atması ile doruğa ulaştı.

Kendi müzik ruhunu öğrendikleriyle birleştirerek belki de asıl müzikal kimliği olan bestecilik ve söz yazarlık yönünü ortaya çıkardı. “Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu,Reyhan Karaca, İzel, Sibel Alaş, Asya,Hakan Peker ve Ferda Anıl Yarkın” gibi sanatçılara verdiği besteler, kendisini gerçek anlamda peşinden koşulan bir besteci ve söz yazarı konumuna getirdi…

Kendi albümünü çıkarmak için daha fazla tecrübe kazanmayı tercih etti. Bu süre zarfında da müziği her yönüyle incelemeyi ve müzik teknolojisini de yakından takip etmeyi ihmal etmedi. Aradan gecen uzun çalışmalardan sonra kendi bestelerini yorumlamaya karar verdi.1994 yılında ilk albümü “Suç Bende”yi çıkardı. Bu albümün satış tirajı, yıllardan beri yapmış olduğu çalışmalarının bir ürünü olurken, kendisini Türk Pop Müziği’nin tartışmasız starlarından birisi yaptı. “Suç Bende” isimli albüm piyasaya verildikten 3 ay sonra başlayan Türkiye Turnesi’nde bir seneden çok daha kısa bir süre içerisinde yurt içinde 140, yurt dışında ise 30 konser vererek kırılması güç bir rekora imza attı.İlk albümünün başarısından sonra, bestecilik ve söz yazarlığı ile yetinmeyerek aranjörlük yönünü geliştirmeye karar verdi. Keza, evine bir Home-Studio kurarak çalışmalarını daha hızlı ve çok yönlü olarak yapmaya başladı.

1995 yılında ilk kez bir albümün müzik direktörlüğünü ve aranjörlüğünü üstlenerek Sibel Alaş’ın “Adam” isimli prodüksiyonuna imza attı.

1996 ‘da “Gölgede Aynı” adlı ikinci albümünü hazırladı.. Bu albümün ilk albümden farkı, tam anlamıyla bir Mustafa Sandal prodüksiyonu olmasıydı. Ayrıca, verdiği yüzlerce yurt içi ve yurt dışı konserle birlikte, 2 Milyon kaset ve 600 Bin adetlik CD tirajı, eşine az rastlanır bir fanatizmi de beraberinde getirdi. Bir zamanlar hayal edilmesi bile güç olan stadyum konserlerindeki başarısıyla yetinmeyerek müziğin görsel yani diyebileceğimiz video kliplerde de daha önce denenmemiş temalar kullanıldı. “Bir Anda” adlı şarkısına aksiyon tarzında çektiği klip, ilk günden itibaren büyük dikkat çekti.

1997 yılında, Londra’ya yerleşip üniversite eğitimine kaldığı yerden “American College Of London”’da devam ederken yine Londra’da İzel’in Emanet adlı albümün müzik direktörlüğünü üstlendi.

1998 Eylül’ünde çıkardığı üçüncü albümü “Detay” ile beklentileri yine boşa çıkarmadı. Yurt içinde onlarca şehirde, yurt dışında da Amerika,Avustralya, Almanya, Avusturya, Danimarka, Hollanda, İngiltere, İsveç, Fransa Türkmenistan, Azerbaycan gibi pek çok ülkede toplam 120 konser veren sanatçı, bu albümde de her zamanki satış tirajlarını yakaladı.kışında Paris/Fransa’da Sony Music’le yaptığı anlaşma ile dünyaya açılan Sandal, yurt dışında yayınlanmak üzere “Araba” adlı şarkısına yeni aranjmanıyla Marakes/Fas’ta klip çekti.Yurt dışında da çok ses getiren ve de sevilen bu single çalışması ile daha önce albümlerinde yorumladığı şarkılardan 12 tanesinin bulunduğu albüm sayesinde, Fransa, Almanya, Belçika, İsviçre gibi Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde, bir çok TV programına katılıp röportaj verdi. Ayrıca, “Araba” şarkısına gelen okuma istekleri doğrultusunda, Rusça, Arapça ve Yunanca dillerine çevrildi .

2000 Haziran’ında “Akışına Bırak” adlı dördüncü albümünü dinleyenlerine sundu. Bu albümde önceki albümlerinden farklı olarak müzik direktörlüğü kimliğini İskender Paydaş’la paylaşarak, daha çok besteci ve yorumcu kimliğini ortaya çıkarttı. Düzenlemelerinde Volga Tamöz’ün de imzasının bulunduğu şarkılar, kaliteli alt yapısı ve ses efektleriyle oldukça dikkat çekti.

2000-2001 konser programlarının arasında, çocukluğundan beri hayranı olduğu Eros Ramazotti ile birlikte İstanbul Ali Sami Yen Stadı’nda 25 Bin kişi önünde yaptığı düetle çok saygı duyduğu bu müzik adamıyla aynı sahneyi paylaşarak, bugün gelmiş olduğu noktaya hakkı ile geldiğini ispat etti.

2002 yılının ilk aylarında, görenlere parmak ısırtan yeni stüdyosunu kurdu ve 5. albümünün kayıtlarını burada gerçekleştirdi. Ayrıca, kendi prodüksiyon şirketi olan YADA PRODUCTIONS bünyesinde kurduğu ve alt yapı çalışmaları 2 yıllık bir süreyi alan Fan Club’ını, isim ve format değişikliğiyle yenilediği web sitesi üzerinden faaliyete geçirdi.

2002 Haziran’ında çıkardığı “KOP” adlı albümü ile müzik piyasasına yeniden hızlı bir giriş yaptı…

2003 yılında sevenlerine bir sürpriz yaparak “Maxi Sandal 2003” isimli bir maxi single çıkardı.

Sanatçı yine 2003 yılında, Almanya-Universal Music etiketiyle “Aya Benzer 2003 (Moonlight)” isimli bir single ile “Seven” isimli bir albüm ile Avrupa’lı müzikseverlerle buluştu.

2004 yılında Türkiye’de “İste” isimli maxi-single’ı piyasaya çıktı. Yaz boyu “Volkswagen ile Müzik Aşkına” konserlerinde sevenleriyle buluştu.

10 Ocak 2005’te “İsyankar” isimli şarkısının single çalışması ile yurtdışındaki sevenleriyle buluştu. İsyankar, Almanya, Avusturya ve İsviçre’de en çok satanlar listelerinde üst sıralarda yer aldı. Ağustos’ta ise “Yamalı Tövbeler” isminde bir maksi single çıkardı.

2006’da Önceki yıl yurt dışında piyasaya çıkardığı “İsyankar” adlı single çalışması ile Almanya’da 150 bin tirajı geçerek “Gold Record (Altın Plak)” ödülünü kazandı. Universal Music etiketiyle piyasaya sürülen İsyankar’ın İstanbul’da çekilen video klibinde İstanbul Boğazı’nın görüntüleri gözler önüne serilmiş ve klip MTV TRL Charts listesinde bir numara olmuştu. Mustafa Sandal, İsyankar single’ı ile Almanya resmi satış listelerinde en uzun süre kalan Türk sanatçısı unvanını elinde bulunduruyor.

2007: 13 Haziran’da Devamı Var adlı albümünü çıkardı. Bu albümün çıkış şarkısı şarkısı ‘İndir’ önce, Mustafa Sandal’ın dedesi olan eski TRT sanatçılarından ritim ustası Hüseyin İleri’nin eşlik ettiği Muhabbet Kart reklamlarında tanıtıldı.

2008 Mayıs ayında Muhabbet Kart sponsorluğunda Samsun‘da başlayan ve Kasım ayında Muğla’da biten Türkiye turnesi kapsamında tam 500 bin seyirci rakamına ulaşarak kendi alanında bir rekora imza attı. Play Station 2’de bir oyunda Mustafa Sandal’ın “İndir”, “Aşka Yürek Gerek” ve “İsyankar” adlı şarkılarına yer verildi. Mustafa Sandal, cep telefonu reklamıyla 2008 yılının en iyi reklam filmi ödülünü aldı. Türkiye’deki sanatçılar arasında en fazla ‘resmi fan club’ üyesine sahip olan Mustafa Sandal, yeni bir rekora imza attı. Kendine ait internet sitesinde 230 bin hayranı bulunan sanatçı, Avrupa’da Madonna ve Britney Spears’ın ardından üçüncü sırada yer alıyor.

2009: 8 Temmuz’da Karizma adlı albümünü çıkardı. Bu albümde aranjör Bojan Dugic ile birlikte çalıştı ve albümün çıkış şarkısı olan Ateş Et ve Unut ve albümün isim parçası Karizma’nın düzenlemelerini Bojan Dugic’le birlikte yaptı. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Almanya komitesi, Pakistan’daki mülteci çocuklar için başlattığı yardım kampanyasının Avrupa’daki sözcüsü olarak Mustafa Sandal’ı seçti. Sandal, 2009 Ramazan Bayramı’da yayınlanan UNICEF broşüründe dünyaya barış mesajı verdi.

2010: Mustafa Sandal Karizma albümünde yer alan Adı İntikamdı ve Demo adlı çalışmalarına klip çekti. Mustafa Sandal, 5 Kasım’da vizyona girmesi planlanan New York’ta Beş Minare adlı filmde Mahsun Kırmızıgülle baş rol oynayacak.

Hakkında

Eğitim Hayatı

Sanatçı, ilköğrenimini Tarabya’daki “Özel Dost İlkokulu’nda tamamladı. Daha sonra orta ve lise öğrenimi için; İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan ‘”College Du Leman” a gitti. 8 yıllık tahsil süresinden sonra yüksek öğrenim için Amerika Boston’da “New Hampshire College” da okumaya başladı. 1996’da Londra’ya yeleşen sanatçı Amerika’da yarım bıraktığı işletme eğitimine “American College Of da devam etti. Mezun olabilmesi için son sınıftan halen 2 dersi bulunan sanatçı, 1999 yılının Kasım ayında çıkan “Bedelli Askerlik” uygulamasından yararlanarak askerlik görevini yerine getirdi ve üniversitesindeki son döneminin kaydını dondurdu…

Sanatçı, İnternet dünyasını yakından takip ediyor. Boş zamanlarını kitap okuyarak ve film seyrederek geçiriyor.Mükemmel düzeyde İngilizce, İtalyanca ve Fransızca bilmektedir.Sanat hayatı boyunca genç ve eğitimli insanların yanında olan Sandal, eğitime oldukça önem veriyor. Ülkesinin milli değerlerine her zaman sahip çıkan ve kültürümüze katkıda bulunabilecek her işte varolabilecek olgunluğa sahip olan Sandal, gerek okuduğu kitaplarla gerekse yaptığı minik araştırmalarla kendisini her zaman yenilemesiyle de Türk gençliğine örnek bir sanatçı.

Vazgeçemedikleri

Şüphesiz her başarılı insanın arkasında, kendisine güç veren kadim dostları ve ekibi vardır. İşte Mustafa Sandal’ın vazgeçemediği dostlarından bazıları:İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda tanıştığı Bülent Tezcan, sanatçıya göre prodüksiyonlarının önemli isimlerinin başında gelmesinin yanı sıra yıllardır vazgeçemediği bir dostudur.Son 6 yıldır kendi deyimiyle “hem sağ, hem de sol kolu” olan ve tüm işlerini büyük bir titizlikle yapan vazgeçemediği asistanı, Nazım Sütlüoğlu’nun şu sözleri “Mustafa Sandal felsefesini” benimsediğinin bir kanıtı olsa gerek: “Yerinde sayan hiç kimse Mustafa Sandal’la çalışamaz!!!…”

Ama özellikle belirtilmesi gereken ve belki de pozitif enerjisinin en önemli kaynağı olan ailesi, vazgeçemedikleri arasında farklı bir yerde! Annesi Tülin İleri, Babası Yusuf Sandal, genetik olarak müzik ruhunu ve aşkını kesinlikle almış olduğuna inandığımız Dedesi Hüseyin İleri ve diğerleri… Hayranları adına hepsine teşekkür ediyoruz, bize Mustafa Sandal’ı sundukları için…

Tüm bunların yanında O’nu yıllardır destekleyen hayranları da yol arkadaşları arasında yer alıyor. Nitekim, 2000 yılından bu yana web sitesi ve Fan Club’ı ile ilgili çalışan resmi hayran grubu “GROUP DETAY” (yani tüm Musti dinleyicileri), sanatçının kadim dostlarından birisi olmaya devam edecektir.

Aldığı Ödüller

1994- İSTANBUL FM MÜZİK ÖDÜLLERİ : “EN İYİ POP MÜZIK SANATÇISI”

1996- KRAL TV VIDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ : “EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI”
“YILIN ŞARKISI (ARABA)”
“EN ÇOK SATAN ALBÜM (GÖLGEDE AYNI)”

MGD ALTIN OBJEKTİF ÖDÜLLERİ : “EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI”
HÜRRİYET ALTIN KELEBEK ÖDÜLLERİ : ”EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI”

1998- KRAL TV VIDEO MÜZIK öDüLLERi : “EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI”
“EN İYİ BESTE (AYA BENZER)”
BOSNA HERSEK’TE : “EN İYİ YABANCI SANATÇI ÖDÜLÜ”

2000- İSTANBUL FM MÜZİK ÖDÜLLERİ : “EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI”

2002 – KRAL TV VIDEO MÜZİK ÖDÜLLERİ : “EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI”
MGD ALTIN OBJEKTİF ÖDÜLLERİ : “EN İYİ POP MÜZİK SANATÇISI”
“EN İYİ SANATÇI SİTESİ (mustinet.net)”

Favorileri

İzlediği TV Kanalları- MTV- MCM- VIVA MUSIC CHANNEL- DISCOVERY CHANNEL- NATIONAL GEOGRAPHIC- BBC WORLD- CNN INTERNATIONAL- MSNB-C
Ayrıca, her türlü bilim, teknik ve sanat içeren programlar sanatçının tercihlerinin başında yer alıyor.

Müziğe Başlangıcı

Türk Sanat Müziği’ne yıllarını vermiş Hüseyin İleri’nin torunu olan Mustafa Sandal, genlerindeki bu müzik ruhunu çocukluk ve gençlik yılları boyunca kendi içinde yaşattı, büyüttü ve geliştirdi.1989 yılında, Selçuk Başar, Uğur Başar, Garo Mafyan ve Onno Tunç gibi önemli müzik adamlarının bulunduğu “İstanbul Gelişim Stüdyosu”nda asistanlık yapmaya başladı. Burada, bu işi ustalarından öğrenmeye başladı ve çok önemli tecrübeler elde etti.
Daha sonra, Bülent Tercan’la birlikte Ajda Pekkan ’ın “Vazgeçme” adlı parçasına imza attı. Ajda Pekkan’ın ısrarla bu prodüksiyonda yer almasını istediği bu iki “süper genç”, sözlerinde Mustafa Sandal , bestesinde Mustafa Sandal & Bülent Tezcan ikilisinin yer aldığı çalışmayla beğeni topladılar.Bu yapıt, müzik dünyasında geleceğin “Star Adayı”nın “Geliyorum!…” diye seslendiği bir çalışma olduğu gibi, Mustafa Sandal’ın ilk bestesi olarak da dikkat çekiyor.

Sanatçı, bu yıllarda ilk kez albüm yapma fikrinin kafasında oluştuğu anda kendisini şöyle frenler : “İçimdeki biyolojik saatim belki böyle bir şey talep etti benden, dedi ki ‘Musti dur, bekle, öğren, seyret, daha çok öğren…'”Hayatta kendisine çizdiği yolu saptırmadan yürümeyi amaç edinen sanatçı, İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda bulduğu fırsatı iyi değerlendirdi.Buradaki çalışmaları, onun gelecekteki başarılarının alt yapısını hazırladı. Geçen zaman içinde bunu herkese kabullendirmesi de bunun bir kanıtı olsa gerek…

Besteci Kimliği

Profesyonel müzik hayatına başladığı ilk günden bu yana Türk Pop Müziği’ne bir çok yapıt kazandıran sanatçı, en çok bu yanının müzikseverler tarafından benimsenmesini istediğini belirtiyor. Bugüne kadar yapmış olduğu çalışmalara baktığımızda, bu hedefine ulaşmakta pek de zorlanmadığına tanık oluyoruz…

Türk Pop Müziği’nde önemli yeri olan çalışmalarından bazıları:
1990 yılında Ajda Pekkan’ın “Vazgeçme” adlı çalışmasına hayat verdi. Akabinde dahil olduğu, “Zerrin Özer Prodüksiyonları”nda ;“Böyle de Bir Huyu Var” ve “ Bir Gün Mutlaka” isimli iki parçasıyla dikkatleri üzerine çekti.Dönemin ünlü sanatçılarının yorumladığı çalışmaları, uzun süre müzik listelerinin zirvesinde yer aldı…Yonca Evcimik’in yorumladığı “Bandıra Bandıra” ve “Haberin Olsun” isimli parçalar büyük beğeni topladı.

Hakan Peker’in 1993 yılında çıkardığı albümünün isim çalışması “Amma Velakin”, dönemin önemli hitleri arasına girdi.Sibel Alaş’ın “Adam” isimli albümünün Sibel Alaş&Mustafa Sandal ortak çalışması olan isim parçasının yanı sıra, “Meşgulüm” isimli dönemin hit çalışması ve bu albümün sevilen çalışmaları arasında yer alan “Uyut Beni Büyüt Beni” ve “Çiçek” de birer Mustafa Sandal çalışmasıdır.Ferda Anıl Yarkın ‘ın yorumladığı “Sonuna Kadar” isimli çalışması kısa sürede Türk Pop Müziği Klasikleri arasına girdi ve yine aynı dönemde, Asya “Beni Aldattın” isimli şarkısıyla uzun süre müzik listelerinin zirvesinde yer aldı.

İzel’in “Emanet” isimli albümünde; “Emanet”, “Eyvallah”, “Bekle Biraz”, “Geyik Çıkabilir” ve”Sır” isimli şarkılar büyük beğeni topladı.Muazzez Abacı’nın “O Eski Aşklar”, Deniz Arcak’ın yorumladığı “Yağmurdan Kaçarken”, Reyhan Karaca’nın “Gidesim Gelmiyor”, Burak Kut’un “Duman Üstü”, Sertap Erener’in “Büyü De Gel”, Ozan Orhon’un “Zeynep” , Mert Ekren’in “Kıskanırım” ve Emel Müftüoğlu’nun “Affet Arkadaş” ve “Yanar Yanar”…

Hepsi birer Mustafa Sandal çalışmasıdır.Bu arada tüm bunların yanında dikkat çekilmesi gereken en önemli ayrıntılardan birisi de herkesin beste almak için peşinden koştuğu Sezen Aksu’ya Mustafa Sandal’ın bir bestesini vermiş olmasıdır! Keza, Sezen Aksu “Adı Bende Saklı” adlı albümünde, sanatçının “İnce Mevzu” adlı bestesini yorumladı.Sanatçı arkadaşlarına beste verirken ince eleyip sık dokuyan Mustafa Sandal, besteciliğini ön plana çıkaran çalışmalara imza atmasıyla büyük beğeni toplamıştır. Şarkıyı seslendirecek olan sanatçıya göre bestesine yön veren sanatçı, her bestesinde kendi ruhunun güzelliklerini yansıttığı için bestesini vereceği yorumcunun kalitesi onun için çok önemlidir.

Muzik Tarzının Oluşumu

Sanatçı, tarzının oluşumu hakkında şu yorumu yapıyor; “İsviçre’de orta okul, lise eğitimi görürken, Amerika’da üniversitedeyken, oralardan dinlediğim müziklerle, bende bir alt yapı oluşturan bir sürü değişik tılsımı kendi içimde kendimce bir yorum içine soktum bestelerde. Keza bu benim tarzım oldu, içimde ruhumda hissettim, kalbimi yansıtan tarzım oldu. Müzik anlamında kendimi böyle yansıtım, şekillendirdim…”

Diğer Prodüksiyonları

SİBEL ALAŞ “ADAM”
Müzik hayatı boyunca Türk Pop Müzği’nin bir çok ünlü ismine beste veren sanatçı,1995 yılında ilk kez başka bir albümün aranjörlüğünü ve müzik direktörlüğünü yaptı. Bu prodüksiyonla 1995 yılının “en iyi çıkış yapan sanatçısı” ödülünü alan Sibel Alaş’ın, “Adam” isimli albümündeki 4 şarkıya hayat veren sanatçı, bu çalışmasıyla birlikte geliştirmekte olduğu aranjörlük konusunda da önemli tecrübeler kazanmış oldu.Sanatçı, bu çalışmada klasik gitar çaldı ve “Uyut Beni Büyüt Beni”, “Çiçek”, “Adam” ve “Ağlama” isimli çalışmalarda vokal yaptı.Albümde, “Meşgulüm” ve “Uyut Beni Büyüt Beni” Mustafa Sandal & Sibel Alaş ikilisine, “Çiçek” ve “Meşgulüm” isimli parçalar ise Mustafa Sandal’a ait.Sibel Alaş’ın “Adam” isimli albümü 400 bin kaset tirajına ulaştı.

İZEL “EMANET”
1997 yılının önemli yapıtlarından birisi olan İzel’in “Emanet” isimli prodüksiyonunda “Emanet”, “Eyvallah”, “Geyik Çıkabilir”, “Bekle Biraz” ve “Sır” adlı parçalara imzasını attı. Bunların yanında, “Nakış” isimli şarkının sözü ve düzenlemesi de Mustafa Sandal’a aittir.Albüm, tarzı ve alt yapısıyla tam bir “Mustafa Sandal Prodüksiyonu” olduğunu hissettirmiştir.Mustafa Sandal dinleyicilerinin yoğun ilgi gösterdiği albüm, bu özelliğiyle de İzel’in kariyerinde önemli bir dönüm noktası haline gelmiştir.Ayrıca, bu prodüksiyon 500 bin kaset tirajını yakaladı.